Ankara ve İstanbul’da görüşmeler gerçekleştiren IMF, getiri artışı ve Eşkâl Bankası’nın bağımsızlığını güçlendirecek tavsiyelerde bulundu

Donal McGettigan öncülüğündeki uzmanlardan oluşan Uluslararası Mülk Fonu (IMF) heyeti ekim ayında Türkiye’yi musahabe etti. IMF heyeti temaslarında Ankara ve İstanbul’da amme ve özel sektörden temsilcilerle aynı araya geldi. Ziyaretin ardından IMF, Türkiye’ye yönelik 2022 yılı 4. özellik değerlendirmesini dahi tamamladı. Kuruluşun değerlendirmesinde enflasyonla savaşım ve mülk politikasına dönük öneriler meydan aldı.

RAPORDA “DÜZEY KORUMALI YATIRIM” AYRINTISI

Yüksek pahalılık ve yükselen finansal riskler değerlendirildiğinde mıhsıçtı maliye politikasının havari olacağı belirtildi. Yorum raporunda yeryüzü dikkat alımlı vadi kur korumalı mevduat uygulaması oldu. Mıhsıçtı maliye politikasının işlevsel olabilmesi üzere seviye korumalı mevduatın yanı sıra majör ihtiyati ve düzenleyici tedbirlerin hamle adım uygulamadan kaldırılması gerektiği, bu şekilde devletin finansal piyasalar ve yüreklilik dağılımında daha sadık ayrımsız tekellüf oynayabileceği vurgulandı.

IMF’DEN FAİZ ARTIŞI TAVSİYESİ

IMF istimara raporunda enflasyona karşı getiri artışını kaynak etti. IMF, Yöntem faizindeki artış ve Türkiye Cumhuriyet Altını Eşkal Bankası’nın (TCMB) bağımsızlığını güçlendirecek adımların birlikte atılmasını hovarda başvuru ettiklerinin altını çizdi. Bu adımların, enflasyonu hareketli şekilde aşağı çekmeye ve rezervlerin ant içerisinde yeniden oluşturulmasına yardım sunacağı kaydedildi.

TÜRKİYE ZİYARETİYLE İLGİLİ IFADE HAZIRLANACAK

Ayrıca IMF heyetinin Türkiye ziyaretine ait yorum raporunun önümüzdeki haftalarda hazırlanacağı, Eş 2023’te İcra Direktörleri Oturmuş vasıtasıyla raporun değerlendirilmesinin planlandığı belirtildi.

TÜİK’E GÖRE ŞIŞKINLIK ARTIŞI YÜZDE 85,51

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre teşrinievvel ayında para şişkinliği almanak bazda yüzde 85,51 oldu. Biçim Bankası, akıbet üç aydır repo indirirken, ekimde yöntem faizini 150 baz puan daha düşürerek yüzdelik 10,5’e çekmişti. Eşkal Bankası’nın bu ay yapılacak Mal Politikası Kurulu toplantısında üstelik eş bir değişmeyen vermesi bekleniyor.

IMF’NİN DEĞERLENDİRME TOPLANTISI NEDİR?

Unsur ülkelerde herhangi bir sene 1 kez kıymetlendirme yapan IMF, benzeri zamanda yılda 1 nöbet konsültasyon çalışması gerçekleştiriyor. Iktisadi verileri toplayan IMF ekibi, ülkenin yetkilileriyle görüşmeler yapıyor. IMF heyeti Türkiye’dahi konsulto üzere bulunduğu tam farklı kesimlerle dahi ayrımsız araya gelerek ülke ekonomisi hakkında tıpkı istimara hazırlıyor. Bu değerlendirmenin gerekçe ve biçimleri IMF’nin ana sözleşmesinin 4. maddesinde düzlük aldığı amacıyla bu rapora 4. Madde Değerlendirme Raporu adı veriliyor. Bu ifade İcra Direktörleri Müesses’nda görüşülüp onaylandıktan bilahare ilişik ülkeye veriliyor.

Share: