Ankara gündem haberi: Ankara’da arsıulusal deprem tatbikatı yapılacak

Birleşmiş Milel (BM) Arsıulusal Taharri ve Istirdat Enformasyon Grubu “INSARAG”ın Afrika, Avrupa ve Orta Doğu Bölgesi (AEME) Yer Sarsıntısı Engelleme Simülasyon Tatbikatı (ERE SIMEX), Afet ve Ivedili Format Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda Ankara’birlikte gerçekleştirilecek.

AFAD’dan yapılan açıklamaya bakarak, 10 Ekim’de AFAD’bile İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, BM Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodrigez ve AFAD Başkanı Yunus Sezer’in açılış konuşmalarıyla başlayacak tatbikat programı, 14 Ekim’de sona erecek. Program kapsamında, AEME havza toplantısı dahi gerçekleştirilecek.

Tatbikat, Kalecik ilçesinin kuzeyinde 8 Ekim’de saat 09.00’da meydana mevrut 7,2 büyüklüğündeki tıpkı deprem senaryosu üzerinden “Kırat 4” kendisine yapılacak.

Tatbikat süresince tekmil ulusal düzey Türkiye Facia Engelleme Planı Facia Grubu temsilcileri, AFAD Afet Yönetim Merkezinde görev yapacak.

Senaryoya bakarak, hareket sonrası Ankara, Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı ve Çorum illeri etkilenecek, uluslararası kontrol kurtarma grup desteği istenecek ve uluslararası ekipler Ankara’birlikte görev alacak.

Tatbikat üzere 57 çağırma mektubu gönderildi

AEME SIMEX Tatbikatı amacıyla 19 ülkeden 87 murahhas, AEME nahiye toplantısı üzere 26 ülkeden 66 katılımcı başvuruda bulundu.

INSARAG Sekreterliğinin Afrika, Avrupa ve Orta Doğu Bölgesi organ ülkelerine yaptığı davetten ayrı olarak AFAD’dan bugüne büyüklüğünde 45 toprak ülkesi, Türk Devletleri Teşkilatı uzuv ve gözlemcileri, INSARAG Amerikalar ve Asya-Pasifik Bölge Başkanları/Başkan Yardımcıları ile Lübnan ve Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gelmek üzere 57 davet mektubu gönderildi.

Share: