AK Parti’li Keşir, Malatya’da avrat sivil topluluk örgütleri ve girişimcilerle buluştu Açıklaması

DOĞRU Fırka Genel Form Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, iri Türkiye idealini, hayalini, siyasette, ticarette, tarımda, kalkınmanın tekmil alanlarında kadın koca yan yana yapmak istediklerini söyledi.

Keşir, Malatya Nikah Sarayı’nda karı sivil topluluk örgütleri ve girişimcilerle tıpkı araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, 2021 yılının april ayından bu yana avrat sivil cemiyet örgütleri ve liyakatli eş girişimcilerle “Kadınlarla Şişman Türkiye Amacında” sloganı ile buluşmalar düzenlediklerini, toplantılara Hakkari’den başladıklarını ve Malatya’nın 78. iklim olduğunu dile getirdi.

Kadınlara müteveccih teşvik, fon ve projelerin bilinirliğini yükseltmek istediklerini, Malatya’nın bu konuda bahtlı tıpkı şehir olduğunu aktaran Keşir, ilde 20’den fazla avrat kooperatifinin olduğunu, eş üretimi, avrat girişimciliği, tarımda avrat varlığını elan de arttırabilmek istediklerini belirtti.

Ayşe Keşir, “Karı üretimi, avrat girişimciliği, tarımda kadının varlığı açısından çokça etkili ayrımsız kent ama bunu henüz ne kadar attırabiliriz, duymayan, bilmeyen kalmasın istiyoruz.” dedi.

Türkiye’nin hem kurtuluşta, hem kuruluşta kadın erkek yanında bugünlere geldiğini rapor eden Keşir, “Balaban Türkiye idealimizi, balaban Türkiye hayalimizi gine siyasette, ticarette, tarımda, kalkınmanın yekpare alanlarında kadın erkek baş başa yapmak istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızdan tığ seçme konuda kadınlar adına haddinden fazla büyük ayrımsız ağırbaşlı alıyoruz.” diye konuştu.

Keşir, Türk kadınının doğruluk ettiği şekilde siyasette, üretimde, değişmeyen kabul etme mekanizmalarında düz alması üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uygulamaları, desteği ve takdiri ile yeni tensikat ve kanunlarla ağırbaşlı anlamda kolaylaştırıcı çalışmaların yapıldığını vurguladı.

DÜRÜST Fırka’li Keşir, elan sonraları Malatya Kurultay ve Hars Merkezi’nde planlı “Eş Emeği” programına katıldı.

Programın girişinde gazetecilere açıklamalarda kâin Keşir, YANLIŞSIZ Fırka olarak kuruluşlarından bu yana kadının kalkınmadaki gücüne inanan tıpkı parti olduklarını kaydetti.

Bütün seçim beyannamelerinde, hükümet programlarında buna sıklıkla vadi vererek düzenlemeler yaptıklarını tamlayan Keşir, şöyle devam etti:

“Kadının kalkınmadaki yerine ilgilendiren evvelden üstelik metanetli çok proje yaptık başkanlarımızla alay malay. Amma bu dönem, yıpranmamış dönemde kadının kalkınmadaki gücü konusunda ayrımsız proje akdetmek istedik, arkadaşlarımızla meşveret ettik. Anadolu’üstelik hele kamu kurumlarının, KOSGEB’in, tarımın, Ekincilik ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun ve ayrıksı kurumların kadınlara verdiği özellikle zait uygulamalar var, fon ve destekler var. Bu desteklerin ikbal ettiğimiz ölçüde, yeterince bilinmediğini gördük ve istedik kim çıktı avrat bilsin, daha çok kadın bilerek olsun ve bunlardan faydalansınlar. Onun için toprak memleket dolaşıyoruz. İlin yereldeki uzmanlarına, yetkililerine konuları anlattırıyoruz. ve antrparantez bu destekleri alıp işini kurmuş avangart kadınlar var temas ilde Malatya’üstelik birlikte olduğu gibi, o kadınlarla toplumu tanıştırıyoruz ki onlar rol benzeşim olsunlar ve yeni ati, girişimde bulunacak kadınlara hem güdeleme sağlasınlar hem avangart olsunlar.”

Hakkari ile başladıkları bu serüveni haftaya Edirne’deki çalışmayla sonlandıracaklarına değinen Keşir, şişman ilçelerde bile teşkilatlarca bu toplantıların sürdürüleceğini aktardı.

Ayşe Keşir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tığ istiyoruz ki rastgele mahallede, değme ilçede artık avrat bu desteklerden bilge olsun, başvurma etsin, işini kursun, müteşebbis olsun, hem özlük ekmeğini çıkarsın, hem ara sıra gördüğümüz örneklerde olduğu kadar bakir istihdam alanları açsın. Farklı şehirlerde şurası gördük, esasen çokça yaratıcı kadınlar var. Hiç belki vermediğiniz, hiç aklınıza gelmeyecek alanlarda, sektörlerde istihsal yapıyorlar. Devir panelleri üretiyorlar, uğraş simülasyon cihazları ihracatı özne zihayat hanımlar var farklı illerde, tarımda keza anca. Beribenzer girişimlerle başlayıp büyük rakamlara ulaşan, dış satım işleyen güçlü çokça kadın var. Onlar bu ülkenin kahraman kadınları, şişman Türkiye hayalinin yollarını döşeyen kahraman kadınlar, zaman üstelik Malatya’nın yiğit kadınları ile birlikteyiz.”Share: