AFYONKARAHİSAR – Otizmli ve sem engelli Akif kılık yeteneğini öğretmeninin desteğiyle geliştirdi

Afyonkarahisar’de zinde 15 yaşındaki otizmli ve işitme mânialı Mehmet Akif Gündoğdu, aldığı eğitimlerin yanında ailesi ve öğretmenin desteğiyle ilgilendiği kılık sanatında mutluluğu yakaladı.

Gündoğdu için otizim tanısı konulmasıyla ciddi benzeri eğitim süreci başladı. İhsaniye ilçesi Hacıbeyli köyünde ruhlu Gündoğdu, okulun tahsis ettiği servisle haftanın 5 günü evinden alınıyor.

Sedat Gökdemir Hususi Yetişek Okulu’nun içe yöneliklik 10. sınıfında terbiye düz Gündoğdu’nun plastik sanatlar öğretmeni Nilgün Ünsal, 3 yıl ilk öğrencisinin resme olan yeteneğini fark etti.

İşitme özürlü de olan Gündoğdu’nun bu sürede atölyede yaptığı resim çalışmalarından 3 eseri, katıldığı yarışmalarda merhale elde etti, ödüle müstahak görüldü.

Aldığı derecelerle özgüveni elan bile artınca kendini resim yapmaya adayan Gündoğdu, öğretmeniyle okulun duvarlarına muhtelif görsel icraat yapıyor.

İlerleyen süreç için işporta hazırlığı var

Ünsal, AA muhabirine, öğrencisi Mehmet Akif’in doğuştan mevrut bire bir yeteneği olduğunu söyledi.

Kendisinin hoppadak o yeteneği fark ettiğini nâkil Ünsal, “Mehmet Akif’in dersine evvel girdiğimde sema özürlü olduğunu gördüm. Amma güzelce resim yapması dikkatimi çekti. Ben işaret dili bilmiyorum. Onun fotoğraf yeteneğinin gelişmesi amacıyla derslerde belen dili bilen hoca arkadaşlardan destek aldım.

Ama Mehmet Akif haddinden fazla ayık. Görselleri çokça gür anlıyor ve gitgide bire bir birimizi daha yakından aşina. Şu anda çok dolgunca gidiyoruz. İnşallah, onun sayesinde bende bel dilini öğreneceğim.” diye niteleyerek konuştu.

Ünsal, öğrencisinin haddinden fazla kararlı olduğunu belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Dönem zarfında saatlerce çalıştık. Üç saat çabucak fotoğraf ve duvar boyama üstüne çalıştığımız zamanlar oldu. Akif’i keşfettiğim amacıyla haddinden fazla mutluyum. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Yarışmaları takip ediyorum. İlerleyen süreçte elan başarılı olacağına inanıyorum. Çokça başarılı bir mektepli. Sabık sene İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünün yapmış olduğu 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı gösterici yarışmasında birincilik ödülü aldı. Engellilere müteveccih Sanatını Konuştur fotoğraf yarışmasında dereceye giren öğrenciler arasında meydan aldı. 15 Temmuz ile ilişkin foto yarışmasında birlikte etap aldı. İlerleyen süreçte ayrımsız sergide açabiliriz.”

Mehmet Akif herkesi gururlandırıyor

Okul Müdürü Basri İşlek üstelik kurumda, otizmli öğrencilere yönelik görsel sanatlar, müzik ve halk sanatları atölyesinin mevcut olduğunu dile getirdi.

Atölyelerde ise çaplı öğrencilerin keşfedildiğini vurgulayan İşlek, “Otizmli ve zihnî mânialı öğrencilerde akademik anlamda belki alelhusus mutedil yavaş düzeyde ayrımsız okul olmamız zımnında çokça aşkın ayrımsız bereket olmasa da çalgı aleti, görsel sanatlar, gösterici ve el sanatlarında olgunluk sağlamak henüz yalın kat. Bu vesileyle çocukların hayata tutunmaları kolaylaşmaktadır.

Resim yeteneğiyle başarı elde fail Mehmet Akif, hepimizi gururlandırıyor. Onun gelişimi üzere tığ dahi elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Share: