Adıyaman evcil: Adıyaman’da bal tedbir zirvesi gerçekleştirildi

Türkiye’de arıcılık ve bal üretiminde cesim aynı yere cemaat olan Adıyaman’da gerçekleştirilen ‘Bal Hazırlık Zirvesi’nde 5 bin 500 nüsha kovan dağıtımının startı verildi.

Adıyaman Valiliği, İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Adıyaman Münezzeh Yetiştiricileri Birliği eliyle aynı otelin salonunda düzenlendi.

Programın açılışında mütekellim İpekyolu Kalkınma Ajansı Umumi Sekreteri Dr. Hisse Senedi Akyılmaz, “Mecmu dünyada insanlığın azık güvenliğini yıldırma fail bir nice olayı kamuoyunda duyuyoruz. Ürünlerin başında bal, zeytinyağı üzere anne gıdalar geliyor. Bu uzanım tüketicinin mübayaa kararını doğrudan etkiliyor. Adıyamanlı bütün üreticilerimizin bu güne kadar olduğu kadar bundan sonrada gıda güvenliğine hürmetli aynı şekilde istihsal yapacağına inanıyorum. Adıyaman florasıyla, faunasıyla, habitatıyla bu periyot ülkemizin arz kaliteli bal üretim merkezlerinden birisidir. İçerisindeki sağlık bileşenleri, aroması, kokusuyla Türkiye’nin arz birinci sınıf ballarından birisi Adıyaman’da üretiliyor. Bu kaliteli balın hedef pazarını çeşitlendirmek ve yükseltmek amacıyla bu zirveyi düzenliyoruz. Markalaşmada sıkıntılarımızı bu zümre faaliyetlerle gidermeye çalışıyoruz” dedi.

Adıyaman Sili Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Yaşar Kahraman ise konuşmasında, “Adıyaman balının kalitesini ortaya çıkartacağız ve pazar sorununu çözeceğiz. Belki diğer iller kadar istediğimiz faziletli miktarda bal alamıyoruz ama enzim değeri en fena hâlde balı üretiyoruz. İnşallah Türkiye pazarına girip, üretim ve istihdamı arttıracağız” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Karşılaştırma ise, dağıtılan sili kovanlarından bahsederek, “kovanların yapımı bitti. Burada münezzeh yetiştiricileriyle belirlediğimiz koşullar çerçevesinde kura ile belirleyeceğiz. Haftaya Sincik, Çelikhan, Gölbaşı ve Besni ilçelerimize kamyonları yönlendirerek kovanları teyit edeceğiz. Diğerlerine merkezde teslim edeceğiz. Hem balın kalitesinin arttırılması, hem kovanların yenilenmesini sağlamış olacağız” dedi.

Türkiye Tarz Bal Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Tekbaş, arılar insanlığın varlığından beri hayatımızda olan, insanlığın varlığını bitmeme yol açmak için bitkide çeşitliliği sağlayıcı, tarıma ergonomik kuzuluk getiren canlılardır. Tarım varsa, bitki varsa saf sayesindedir. Sili ürünleri bire bir çokça hastalıkta tedavidir. Türkiye endemik bitki seviyesi yüksek olduğu amacıyla ülkemizde bal çeşitliliği ve bal kalitesi haddinden fazla fazladır. Anca benzeri coğrafyada yaşıyoruz ki endemik nebatat yardımıyla bal çeşitliliği artıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye Münezzeh Yetiştiricileri Eşkâl Birliği Başkanı Saf Delicesine ise konuşmasında Türkiye’nin ülkeler arasındaki arıcılık sıralamasını anlatarak, “Dünya ülkeleri içerisinde Çin’den bilahare ikinci öz varlığına erbap ülkeyiz. Bal üretiminde yeniden ikinci ülkeyiz. 8 milyon 400 bin temiz kovanı, 115 ton bal üretimiyle ikinciyiz. Dünyanın genişlik kaliteli ballarını üretiyoruz. Ama Türkiye’nin az dışına açılımı üstüne aheste sıkıntılarımız var” diyerek konuştu.

Adıyaman Şehremini Süleyman Kılınç ise, balın herif sağlığı amacıyla öneminden bahsederek, balın hemen varlıklı ayrımsız yiyecek olmaktan öte, herkesin ulaşacağı tıpkısı yapıt olması gerektiğini vurguladı.

Vali Mahmut Çuhadar, gıdanın gelecekte tıpkısı cebe olacağının altını çizerek, “Acun nüfusu 8 milyarı geçti. Çıktı gıdanın önemli olduğu, vahim yavaşta tıpkısı zırh olacağı tıpkısı bebek giriyoruz. Besin erişilebildiği noktasında yoğun mücadeleler yaşanacağa benziyor. Cumhurbaşkanımız besin koridorunu açmasıyla alçak bir besin sorunu yaşanacaktı. Bu anlamda sakıncasız, birinci sınıf, sertifikalı besin her geçen dolaşma biraz henüz heybetli ağıl geliyor. Adıyaman katışıksız ve bal yetiştiriciliğinde balaban ayrımsız yere topluluk. Yaklaşık 75 bin kapçık sayısı, 500 titrem üretimiyle ülkemizde oldukça çok ayrımsız yere sahiptir. Adıyaman’da bire bir bu büyüklüğünde henüz potansiyel var. Florası ensesi kalın, ekincilik ilaçlarının bir lahzada dakikasında kullanılmadığı ayrımsız bölgedir. Tarım ve Adıyaman’da çetin desteklenmesi gereken bire bir hareketlilik alanıdır” dedi.

Konuşmaların peşi sıra Adıyaman’da 2 milyon 860 bin TL bütçeli 5 bin 500 sayı kovanın dağıtım startı verildi. Bu bedelin 1 milyon 400 bin TL’si İl Özel İdaresi, 600 bin TL’si Köylere Hizmet Götürme Birliği, 860 bin TL’sini ise arıcılar karşıladı. Sembolik kovan dağıtımının arkası sıra 5 bin 500 skor kapçık ilçelerde ve devlet merkezinde üreticilere ad çekme ile dağıtılacak.

Zirve, bal ve sili yetiştiriciliği, pazarlanması ile ilgilendiren konuların ele alındığı oturumlar ile serencam buldu. – ADIYAMAN

Share: