7 yıl bilahare martir sayıldı

KARS’ta vatani görevini yaparken ruhsal sorunları hekim raporu ile kanıtlandığı halde, terhis edilmeyen, sonrasında intihar fail Uyanık Er Sait Çığcı (20), açılan davada 7 sonraları martir sayıldı. Mahkeme kararının ardından oğlunun mezarını görüşme eden Emine Çığcı, “Sen şehitsin, şehitliğin ile gurur duyuyorum” dedi.

Kahramanmaraş’ta 2007 yılında ağabeyinin kullandığı otomobilin uçuruma yuvarlanması sonucu ablası Muazzez Çığcı ile yengesi Tülay Çığcı’yı kaybeden Sait Çığcı, kazadan gaileli kendisine kurtuldu, ancak ruhsal mesail yaşamaya başladı. Daha sonraları yurtsal görevini fayrap etmek için zırh altına alınan Çığcı’nın psikolojik sorunları burada birlikte devam etti ve 3 kat intihara teşebbüs etti. Kars Boğatepe Cingöz Komutanlığı’nda vatani görevini yaptığı sırada hastaneye irsal edilen Jandarma Çeri Sait Çığcı için doktor, hizmette yararlı olamayacağı, başkaca ayrıksı askerleri da zıt etkileyeceğine dayalı anlatım düzenledi. Bu rapora karşın terhis edilmeyen Çığcı, 26 Ekim 2015 tarihinde kendini asarak intihar etti.

ÇIĞCI AİLESİNİN AÇTIĞI DAVA SONUÇLANDI

Sait Çığcı’nın ailesi, tabir olmasına karşın çocuklarının terhis edilmediğini, bu nedenle Kars Boğatepe Cingöz Komutanlığı’nın ihmali olduğunu esbabımucibe göstererek çocuklarının şehit sayılması amacıyla Ankara 15’inci İdare Mahkemesi’nde Sosyal Düzenlilik Kurumu’na sevgili açtı. Duruşma, güzeşte yılın sonunda Sait Çığcı’nın şehit sayılmasına karar verdi. Kararın gerekçesinde ablası ve yengesini kaybettiği kazanın Çığcı’yı ruhsal namına karşıt etkilediği belirtilerek, şöyle denildi: “Sait Çığcı’nın askerlik yaptığı proses içerisinde evde çalışan kimsenin olmaması durumunu balkı ettiği ve ruh bilimsel sorunlarını tetiklediği, kollarında tıraş bıçağı izlerinin bulunduğu, tavırlarının mesafeli olduğu, serencam 1 yıldır lüks ispirto kullanımı olduğu, askeriye sürecinde 3 posta intihar girişimi olduğu, hizmette yarayışlı olmayacağı ve gayrı asker ve erbaşları huysuz etkileyeceğinin Uyanık Afiyet Asteğmen Ruhsal Danışman Z.G. tarafından tayin edildiği halde müteveffa Sait Çığcı’nın askerlik görevine devam ettirildiği ve adı geçenin 26 Ilk Teşrin 2015 haset ası vasıtasıyla intihar ederek ölüm ettiği görülmektedir. Bu durumda, davacının oğlunun askerlik vazifesini yaptığı sırada psikolojisinin ferah olmadığının, askeriye görevinin ailesinin itilaf kaygısından ortalık ölü Sait Çığcı’nın psikolojik sorunlarını tetiklediği ve hizmette müfit olmayacağının ruh bilimsel müşavir eliyle belirleme ve belgeleme edilmesine karşın, adı geçenin terhis edilmeyip askeriye görevine bitmeme ettirilmesi dolayısıyla, vefatın askerlik vazifesinin hastalık ve tesiri ile meydana geldiğinin kabulü gerektiği sonucuna varıldığından, işlev malullüğü hükümleri uygulanması gerekirken huysuz yönde yapı edilen işlemde hukuka uygunluk bulunmamıştır. Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline, davacının mahrum kaldığı görev malullüğü aylıklarının idareye referans tarihinden itibaren işletilecek yasal faiziyle gelişigüzel davacıya ödenmesine düşünce birliğiyle değişmeyen verildi.”

‘ÇOCUĞUMA BİR MEZAR, BİR SU İSTİYORUM’

Murafaa kararının arkası sıra oğlunun mezarını konuşma fail Emine Çığcı, “Sen şehitsin, şehitliğin ile alım duyuyorum, Allah’a şükür” dedi. Oğlunun martir sayılmasından belde gurur duyduğunu belirten Çığcı, “Oğlumu bateri zurna ile gönderdim, güle oynaya gitti. Daha sonraları ‘Oğlunun görüşüne gel’ dediler, gittik kim bala sönük. Varınca ‘Çocuğun öldü’ dediler. Çocuğumu Türk bayrağına sarıp, tabutla verdiler bize. Alnının yazısı oymuş. Henüz sonra avukat tuttum, şehitliği kazandık. çıktı beklentimiz; mezarı yapılsın, kafa ucuna aynı su konsun, gelen geçen duasını etsin. Yetkililerden oğlumun mezarını yaptırıp, yanına üstelik bire bir çeşme yapmalarını istiyorum. Benim gözümde servet pul yok, mal pul istemiyorum. Bire Bir öz dahi beklemiyorum. Hevesimi içimde koymasınlar, çocuğuma tıpkısı mezar, bir akarsu istiyorum” diye niteleyerek konuştu.

‘EMSAL NİTELİKTE, ÇOKÇA ÖNEMLİ BİR KARAR’

Emine Çığcı’nın avukatı Davet Cevahirci bile mahkemenin vermiş olduğu kararın çok eke olduğunu vurgulayarak, “Ankara 15’inci İdare Mahkemesi, bir nitelikte bire bir karara imza atarak Uyanık Asker Sait Çığcı’nın askeriye vazifesini yaparken askerliğin faktör ve tesiri nedeniyle ölüm meydana geldiğinden bahisle martir addedildi. Bu kararın böyle çıkmasından bahtiyar ve umutluyuz. bundan sonra Emine Teyzemizin fehamet yetkililerinden yegâne tıpkısı talebi bulunmaktadır. Uyanık Asker Sait Çığcı’ya yakışacak bire bir martir mezarı ve çıban ucuna üstelik bire bir çeşme yapılmasını dilek etmektedir. Bu konuyla ilişkin çalışmalarımız bitmeme etmekte ve büyüklük yetkililerimizden ilgilenmelerini kâm etmekteyiz” dedi.

Share: