59. Zer Portakal Film Festivali, İlk Haset Geride Bıraktı

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, T.C. Ekin ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 59. Antalya Değerli Portakal Film Festivali, film gösterimi ve söyleşilerle mahmul aynı günü geride bıraktı.

Millî Mufassal Metraj Film Yarışması’nda meydan düzlük bir temel-mahdum sevgisizliği ve bağlanma bozukluğunu anlatan “Bir Umut” filminin gösterimi direktör-senarist Beklenti Köreken, senarist- kameraman Nursen Sakil Köreken, oyuncular Baran Şükrü Babacan, Eylem Nasip, Kavga Baytok, Bahir Yerdelen, filmin müziklerine imza atan Cafer Ozan Türkyılmaz ve görüntü yönetmeni İbrahim Çaltılı’nın katılımıyla gerçekleşti.

Günün Ulusal Mufassal Metraj Film Yarışması kapsamında gösterilen ikinci film, ayrımsız yandan yeryüzü sevdiği atı Turagay’ın satılması, sair yandan ailesinin dağılmasıyla stabil bir süreç cıvıl cıvıl 13 yaşındaki aynı çocuğun hikayesini anlatan “Hare” oldu. Filmin direktör ve senaristi Atalay Taşdiken, oyuncuları Isabella Haddock, Nehir Erdoğan, Dolunay Soysert, yapımcısı Baran Seyhan, müzisyeni Dünya Ruhlu, kurgucusu Kağan Saraçoğlu, cast direktörü Etraflı Uygur film gösteriminde izleyicilerle buluştu.

BELGESEL FİLM YARIŞMASI’NDA “IKILI” VE “23 SENTLİK ER” GÖSTERİLDİ

Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda “Ikili” ve “23 Sentlik Er” filmlerinin gösterimi yapıldı. Film sonrası gerçekleşen söyleşiye “Ikili” filminin yönetmenlerinden Firez İlbağ ve İdil Atmaca ile filmin anne karakterleri senkronize yüzme düet milli sporcuları Develik Bakırcı ve Mısra Güneş da katıldı.

Kore Savaşı hafızası oluşturan “23 Sentlik Er” filminin gösterimi sonrasında filmin yönetmeni Inanlı Sulh, senaristi Tayfun Luxembourgeus ve kurgucusu Kişi Harmandar izleyicilerle buluştu.

ULUSAL KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI’NDA ÇALKANTI BAŞLADI

Millî Güdük Metraj Film Yarışması filmleri Teşrinisani Ördek’in “Alay Malay, Boydak”, Yılmaz Özdil’mağara “Aforoz”, Yağmur Mısırlıoğlu’nun “Zaman Değil”, Sulh Kefeli ve Nükhet Taneri’nin “Ego Bir Tane Siz Hepiniz”, Turan Haste’nin “Rutubet”, Bahir Telek’mağara “Suyu Bulandıran Kız”, R. Kağan Aslan ve Soyluluk Yükseloğlu’nun “Yegâne Alnaç”, Özgürcan Uzunyaşa’nın “Tamu Boş, Parçalanmamış Şeytanlar Burada”, Emre Birişmen’mağara “Kule”, Benhür Bolhava’nın “Koyun”, Charles Kaime Richards’ın “Suriyeli Uzay Adamı” ve Esme Madra’nın “Sıkıntı” Türkiye’de ilk kez Antalya’da izleyiciyle buluştu. Gösterimler sonrası gerçekleşen söyleşilerde film ekipleri izleyicilerle tıpkısı araya geldi.

YENİ NESİL SİNEMA OKULU FİLMLERİ GÖSTERİLDİ

Antalya Büyüks¸ehir Belediyesi ve Hollanda Büyükelçiligˆi aksiyon birliğiyle gerçekles¸tirilen “Bakir Tohum Sinema Okulu” projesi kapsamında uzun süren bire bir eğitim döneminin ardından, 23 kız öğrenciden oluşan 5 kol marifetiyle çekilen 5 filmin gösterimi Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan danışmanı  Doç. Dr. Önder Bilim Adamı, Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Okan Ağır, Hollanda Büyükelçiliği’ni temsilen Bahir Bezirgan, İyi Fırka İl Avrat Politikaları Başkanı Ayten Damatoğlu ve komutan yardımcıları, CHP Eşkâl İlçe Avrat Kolları Başkanları, avrat odaklı sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin eş kolları temsilcileri, öğrenciler ve projenin yargıcılar kurulu üyelerinden Ayşe Erbulak Özgürdal, Bennu Yıldırımlar, Gözde Kural, Pelin Otu Batu ve Çiy Burcuoğlu ile projenin eğitmenlerinin katılımıyla gerçekleşti.

“Kadının Gözüyle Sinemanın Gücüyle” sloganıyla yola çıkılan projede filmler teferruatlı aynı eğitim sürecinin ardından tamamlandı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden “3 Kolpo” ile Medine Hâkim, Mardin Artuklu Üniversitesi’nden “Gelişigüzel Avlu Eve Sığar mı?” isimli himmet ile Rojda Gidiş Oral, Ankara Üniversitesi’nden “Almaç Arkası” ile Ayşe Medih Saf, Mersin Üniversitesi’nden “Kocabaşı Komutan” isimli çalışma ile Emine Doru ve Malatya İnönü Üniversitesi’nden “Pore Değerli- Altın Saç” isimli mesai ile Zeynep Cıvıl Cıvıl ve ekiplerine vizyon sonrası teşekkür belgeleri, projede meydan düz zer isimlere plaketleri verildi.

ANTALYA FİLM TOPLU TARTIŞMA BAŞLADI

Antalya Film Toplu Tartişma güne muarefe kahvaltısıyla başladı. Dokümanter ve Kurgulanmış Work-in-Progress Kucak projeleri sunumlarının gerçekleştiği bölüm boyunca, proje sahipleri aynı toplantılarda uran profesyonelleriyle aynı araya geldiler.

Katriel Schory’nin moderatörlüğünü yaptığı, Arte France Beyaz Perde Umumi Müdürü Olivier Père, Medienboard Berlin- Brandenburg fonunun yöneticilerinden Teresa Hoefert bile Turégano’nun hatip yerine katıldığı “Film Zahir Finanse Edilir?” antetli siyasal düzenlendi.

Share: