56 yaşında temel oldu 63 yaşında kıraat yazma kursuna başladı

56 yaşında temel oldu 63 yaşında kıraat yemeni kursuna başladı

MALATYA – Malatya’bile aktif ve kıraat barı bilmeyen Gafure Yücel Kurt 56 yaşında çocuk sahibi olduktan sonradan kızına derslerinde dayanaklık etmek üzere 63 yaşında kursa başladı.

Battalgazi ilçesinde faal ve kıraat yemeni bilmeyen benzeri müddet ilk dahi eşini kaybeden 63 yaşındaki Gafure Yücel Kurt detaylı yıllar bala sahibi almak amacıyla uğraş verdikten bilahare 56 yaşında anne oldu.

Babasının okula göndermediği amacıyla yetişek alamayan Kurt şimdiler ise kızı Başka’nin eğitimine ulama arz etmek amacıyla okuma çit kursuna başladı.

Önümüzdeki sene okula başlayacak olan kızı Diğer ile yazıldığı kursa birlikte gelip revan Kurt yıllar sonradan yavru sahibi olmanın verdiği mutlukla hayata tutunduğunu söyledi.

Okula gidemediği için bütün üzüldüğünü henüz evvel bile ayrı ayrı kurslara yazılarak kendini yükseltmek için gayret gösterdiğini tabir fail Gafure Yücel Aldanmaz, “Babam okula göndermemişti. Ben üzülüyordum neden okumadım diye. Okur yazarlığımın olmadığına üzülerek kurslara taşıt olmaya başladım. Terzilik kursuna falanca yazıldım. Kurslara gitmeme cevaz vermediler ama mücadeleye bitmeme ettim. Kişi imkanlarımla ayakta istop etmek istiyordum ve bunu başardım” dedi.

“56 yaşında asıl oldum”

Uzun yıllar yavru sahibi girmek üzere savaşım ettiğini birlikte kaydeden Kurt, “Ayrımsız aktarılma çocuğum olursa çocuğumla birlikte okumaya başlayacağım dedim. Çok şükür Allah beni unutmadı yaşlandırdı amma bana evlat yıldız etti. 63 yaşındayım 56 yaşında anne oldum. Kızım üzere okuma çit hıfzetmek istiyorum. Çocuğum şu anda 6 yaşında. Demin hayatımı çocuğuma adadım kızıma arkalamak amacıyla kıraat yazmayı da başarırım inşallah” ifadelerini kullandı.

“Kızı ile alay malay kursa geliyor”

Battalgazi Umum Terbiye Merkezi öğretmelerinden Amaç Müşavere ise Gafure Yücel Kurt’un kursa kızı Farklı ile alay malay geldiğini belirterek, “Bir Numara seviyede okuma çeper hiç bilmeyen kursiyerlerimiz kursa geliyor ve buradan ilk basamaktan başlıyoruz birinci kademede tahminî 3 buçuk mahiye kabil aynı süreçte okuma çit öğretiyoruz. Sonraları ikinci adım ders veriyoruz ilkokul diploması adına geçmekte. Gafure ablamızda kursiyerlerimizden biri çocuğu ile alay malay kursumuza geliyor okuma barı üzere himmet gösteriyor. Çocuğu asıl ekol seviyesinde birinci sınıfa başladığı ahit çocuğuna yararlı olabilmek ona yan izah etmek, okuma ve yazmasına apotr olabilmek üzere bile kıraat kursuna geliyor” şeklinde konuştu.

Kurlara ortaklık sağlayıcı her bir kursiyerin ayrı benzeri hikayesinin bulunduğunu aktaran Büyükşehir Belediyesi Karı Karı ve Gençlik Hizmetleri Büro Müdürü Hilal Saika de, “Büyükşehir belediyesi bünyesinde kadınlara, gençlere ve çocuklara müteveccih mütenevvi kurslarımız kâin. Kurslarımızda alelhusus kadınların meslek edinmesine müteveccih kurslarımıza daha ağırlık veriyoruz. Fakat vakit kaybetmeden çığır edindirmenin tam olmadığını anladık ve büyükşehir belediyemiz ve umum yetişek yoluyla kıraat çeper kursumuzu başlattık. Kursumuza müracaatlar oldukça yoğun. Kursiyerlerimiz hep ihtiyaçlarını kendileri giderebilmek için hastaneye gidebilmek, otobüse binebilmek için kursumuza geliyorlar. Bize desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan’a teşekkürlerimi sunuyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: