37 sene süresince Hakkari’de kez tutan Türkiye’nin ilk karı düzenlilik korucusu hayatını kaybetti

Yüksekova ilçesinin Suüstü köyünde yaşayan ve Türkiye’nin evvel karı asayiş korucusu olan 80 yaşındaki Gülşen Öztepe ile eşi Seyit Tahir Öztepe, 37 yıldır evlerinin 150 metre ilerisindeki tepeye diktikleri Türk bayrağı amacıyla kat tutuyordu. Yurt sevgisi ve bayrağa olan saygısıyla maruf Öztepe, cümle zorluklara alın 37 yıldır evinin birlikte mevcut ve ”Zirve Tepe” olarak adlandırılan noktada dalgalanan Türk bayrağının nöbetini tuttu.

CENAZESİ DEFA TUTTUĞU YERE DEFNEDİLDİ

Yaşlılığa kapalı farklı hastalıklara yakalanarak yatağa mahküm olan ve çevrim geçtikçe durumu ağırlaşan Öztepe, ailesi marifetiyle Ankara’ya otama üzere götürülmüştü. Ankara’de bilcümle müdahalelere karşın hayat savaşanı kaybeden Yüksekova getirilen Öztepe’nin cenazesi, 37 yıldır kat tuttuğu Türk bayrağının karşısında toprağa verildi.

”BUNUNLA GURUR DUYUYORUM”

Türkiye’nin ilk eş güvenlik korucusu Gülşen Öztepe, 2021 yılında benzeri röportajda, Türkiye’de önce koruculuk yapmış biri olduğunu ve bununla gelgel duyduğunu söyleyerek, “O devir gençtim, devletle uygun çalışıyorduk. Ego devletimi canımdan daha çok seviyorum. Sunu şahika tepede Türk bayrağının dalgalanması bizim amacıyla bir şereftir. Bununla çekicilik duyuyoruz.

”MAKİNELİ SİLAHLARLA YOL TUTUYORDUM”

Bayrak bizim canımızdır, gelişigüzel şeyimizdir. Benle eşim eksiksiz tehditlere rağmen bayrağımızı 37 senedir on paralık vazgeçmeden dalgalandırıyoruz. Ego o dönme tim başkanıydım, bütün 60 kurucunun başkanıydım. Ben makineli tüfek silahlarla defa tutuyordum. Ego saat 04.00’e büyüklüğünde gözümü kırpmadan sefer tutuyordum, kâfi ki bizim askerlere uymazlık gelmesin diye. Tığ iyi oldukça da bu öncü ezel ebet dalgalanacak” ifadelerini kullanmıştı.

Share: