30 YIL BILAHARE GİYEBİLDİĞİ İLK AYAKKABISINA ‘CANIM BENİM’ DİYEREK SARILDI

MANİSA’bile, 2 yaşındayken geçirdiği menenjit nedeniyle salim ayağı ile elinde dalan bozuklukları oluşan ve hayırseverlerin desteğiyle geçirdiği ameliyatta 14 kemiği kırılıp ayağı düzeltilen Sedat Derli Toplu (32), kendisi amacıyla yapılan 6 santimetre yüksekliğindeki ortopedik ayakkabısını giydi. Hazır, ilk kez giymenin mutluluğunu yaşadığı ayakkabılara Canım benim diye niteleyerek sarıldı.

Şehzadeler ilçesi Turgut Özal Mahallesi’nde, hayvancılıkla geçimini sağlayan Hayal (65)- Ahmet (65) Apiko’ın 9 çocuğunun bildirme büyüğü olan Sedat Hazır, 2 yaşındayken menenjit geçirdi. Bu nedenle sağlıklı ayağı ve elinde gestalt bozuklukları oluşan, yaz- kış terlikle dolaşarak baş bezi satan Tetik, aylar geçmiş Vali Yardımcısı Mevlüt Özmen ile karşılaştı. Özmen’in girişimleriyle içtimai medyada kampanya başlatıldı, Sedat Tetik’ın operasyon olması üzere mergup 75 bin liralık toplandı. Ağustosta Ankara’daki hastanede ameliyatı yapılan Şık’ın ayağındaki 14 kemik kırıldı. Tarz bozukluğu olan ayağının düzeltilmesinin peşi sıra iyilik sürecini da tamamlayan Derli Toplu üzere yine hayırseverlerin desteğiyle 6 santimetre yüksekliğindeki ortopedik ayakkabı yaptırıldı. Vali Yardımcısı Özmen, ayakkabısını isnat etmek üzere Sedat Süslü’ı evinde ülfet etti. Özmen, hayaline mülaki Apiko’a ayakkabısını da kendisi giydirdi. Şık, 30 yıl sonraları hayatında ilk kez ayakkabı giymenin mutluluğunu yaşadı.

‘ELİNDEKİ ŞEKİL BOZUKLUĞU BIRLIKTE DÜZELTİLECEK’

Ayakkabılarına Canım benim diye niteleyerek sarılan Sedat Hazır, Sayın valime yardımları için teşekkürname ederim. Kendisinden Allah razı olsun. Çokça iyice hissiyat yaşıyorum. İlk ayakkabım. Çok mutluyum dedi.

Ilbay Yardımcısı Özmen ise Sedat, Manisa’birlikte bütün marifetiyle maruf sevilen sevimli birisi. Ayrımsız dönem sokakta karşılaştığımızda, bunun sürekli ayrımsız çor olmadığını haddizatında düzeltecek bire bir illet olduğunu, dostlarla konuşunca öğrendim. Kestirmece 30 yıldır bunun üstünde tek çalışma yapılmamış. Üzüldüm ve düzeltilebilir olduğunu görünce iyi olsun hayırseverlerin bile desteğiyle Sedat’ın ameliyatına makul Ankara’birlikte tıpkısı klinik bulduk. Çok baskı tıpkı ameliyat oldu. Kısaca 14 kemiğini kırıp düzelterek yaptılar. Riskliydi, Sedat ile konuşunca akseptans etti. Tanrı’a şükürler olsun, şu an düzeldi, üstüne üstelik basıyor. Kendisine hikmet tedavi desteği dahi sağladık ama az buçuk antlaşma alacak. İnşallah elindeki suret bozukluğunu üstelik düzelttireceğiz. 75 bin liralık kabilinden maliyeti oldu. Sedat’ın çabucak koşarak sahalara çıkması basit durmuyor. Sedat’ın on paralık pabuç giymediği hakikati var beyninde. Kıç dik durduğu üzere pabuç giymesi olanaklı değildi. Annesi sağlıklı olsun oğlu amacıyla çedik yapmıştı. 30 yıldır terlikle dolaşmış. Hayırseverlerin katkısıyla hususi aynı pabuç yaptık. İnşallah detaylı yıllar kullanacak. Hiç başmak kullanmadığı ve basmadığı üzere aynı ayağı 6 santim bodur eksik. O nedenle ayağa makul 6 santimetre yükseklikte ortopedik benzeri pabuç yaptırdık. Sonunda kısa ayağını diğeriyle eşitledik. Basıp ayağını güçlendirirse, parçalanmamış istediğimiz ağıl gelecek diye niteleyerek konuştu.

Share: