29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı

Erzurum, Ardahan, Tunceli, Erzincan, Kars, Balkı ve Iğdır’da 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı nedeniyle törenler düzenlendi.

Ağrı’da, Ilbay Osman Varol’un, Uray Başkan Vekili Reşit Acarbay ile Il makamında tebrikleri akseptans etmesinin ardından adliye önündeki tören alanına geçildi.

Varol ve Acarbay, askeri araca binerek alanda bulunan öğrenci, vatandaş ve düzenlilik güçlerinin bayramını kutladı.

Ilbay Varol, burada yaptığı konuşmada, milletin birliğini uydurmak isteyenlerin tek ahit amaçlarını gerçekleştiremeyeceğini belirterek, “Binlerce şehidimizin kanıyla yıvışık topraklara sahip bu evire çevire vatanımızı gafillere, hainlere, düşmanlara ve onların ortaklarına bırakmadık, bırakmayacağız. Canan çoluk çocuk, güneş bulutsuz bir şekilde göstermiştir ki büyük Türk milletinin bekasının ve modern dünyada adalet ettiği yeri almasının yegane biçimi Cumhuriyet Altını’tir. Yaşadığımız sıkıntılı günlerden sonradan kanla, irfanla kurduğumuz Cumhuriyet sayesindedir ki bir mazimizdeki kabilinden şişman ayrımsız millet ve heybet olmanın gururunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerin verildiği izlence, askeri birlikler, öğrenciler ve araçların geçişişinin peşi sıra sona erdi.

Programa, İl Cingöz Komutanı Sancak Hüsamettin Erol, 12. Mekanize Piyon Sancak Komutanı Vekili Albay Erhan Yürekli, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Kayaç, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Share: