2023 bütçe görüşmeleri başladı(1)

2023 bütçe görüşmeleri başladı- Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay:

“Küresel ekonomilerde durgunluk endişelerinin temel gösterdiği 2022 yılının ikinci çeyreğinde ülkemiz analog gelişmekte olan ülkelerden olumlu yönde ayrışarak yüzde 7,6 büyüme oranı ile OECD ülkeleri içerisinde bildirme faziletkâr oranda büyüyen ikinci ülke olmuştur”

ANKARA – Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, “Toptan ekonomilerde durgunluk endişelerinin saksı gösterdiği 2022 yılının ikinci çeyreğinde ülkemiz eş gelişmekte olan ülkelerden müspet yönde ayrışarak yüzdelik 7,6 tahaccüm oranı ile OECD ülkeleri içerisinde en faziletkâr oranda büyüyen ikinci ülke olmuştur” dedi.

Oktay, Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda 2023 Merkezi Dümen bütçe görüşmeleri başladı. Oktay, 2023 bütçesine ilgilendiren milletvekillerine bilgi verdi. Oktay, sözlerinin başında Bartın’da yaşanan eroin kazasına değinerek, “Bartın’da, eroin kazasında hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet; yakınlarına ve milletimize tıpkısı kat elan başsağlığı diliyorum. Kazanın yaşandığı andan itibaren devletimiz birlik ilişik bakanlıkları, kurum ve kuruluşlarıyla; Cumhurbaşkanımız liderliğinde olaya müdahale etmiştir. Kazayı parçalanmamış boyutlarıyla tavzih etmek ve mukteza arttırma tedbirleri ahzetmek için da adli ve yönetsel soruşturmalar hassasiyetle bitmeme etmektedir. Türkiye Büyük Ulus Meclisi’mizde üstelik bir araştırı komisyonu müesses durumdadır. Farklı taraftan yaralılarımız ve martir yakınlarımızın ailelerine korumak için herhangi bir kalem çalışmayı yürütüyoruz. Yaralılarımızı ve yakınlarını geçkin ben üstelik şahsen İstanbul’da musahabe ettim; yaralılarımıza Rabbimden ivedili şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

2023 bütçesi

Oktay şöyle konuştu:

“2023 bütçe kanun teklifimizin esas misyonu; vatandaşımızı toptan belirsizliklerden ve risklerden koruyacak, her kesimden insanımızı kollayacak benzeri mali enfrastrüktür oluşturmaktır. Bütçe teklifimiz vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına odaklanan benzeri bütçe adına, adaletli ve içtimai bire bir anlayışa sahiptir. Sosyal bütçe adına nitelendirebileceğimiz teklifimiz, toplumun tekmil kesimlerine hitap eden, eş sâdır programlar, destekler ve ödenekler içermektedir.”

Dünya ekonomisi

Oktay, dünyadaki durumdan bahsederek, “2022 yılı Gücük Ay ayında meydana gelen ve diplomatik çabalara rağmen devam eden Rusya- Ukrayna savaşı ise acun ekonomisi üstünde arttırma denge ve riskler oluşturmaktadır. Çapraz bunaltıcı yaptırımlar ve bunların yansımaları acun besin ve enerji fiyatlarına yukarı taraflı sıkıntı yapmakta ve küresel enflasyonla mücadeleyi güçleştirmektedir. Tıpkısı zamanda, salgınla alay malay küresel tedarik zincirlerinde tanıdık arıza anbean süreğen tıpkısı çözme almaktadır. Bu gelişmeler küresel büyümeye ilişik tahminlerin aşağı cepheli rötuşlu edilmesine kez açmıştır. Bihakkın; Arsıulusal Servet Fonu’nun “2022 Yılı Ilk Teşrin Kocaoğlan Dünya Ekonomik Vizyon Raporu”na göre, acun ekonomisinin 2021 yılındaki yüzde 6’lık büyümesinin arkası sıra, 2022 yılında yüzde 3,2 ve 2023 yılında yüzde 2,7 ile daha orta büyümesi öngörülmektedir. Rapora göre; 2021 yılında yüzdelik 5,2 büyüyen mütekâmil ülkelerin ivme kaybederek 2022 yılında yüzdelik 2,4 oranında; 2023 yılında ise yüzdelik 1,1 oranında büyümesi beklenmektedir. Bölgelere ve ülkelere saf ayrışmalar nedeniyle tahaccüm performanslarında ekonomiler ortada aheste farklar oluşması olasıdır. Buna bakarak, 2022 yılında ABD’nin yüzdelik 1,6, Ekü Bölgesi’nin yüzde 3,1 büyümesi öngörülmekte iken, 2023 yılında bu ekonomilerin sırasıyla yüzdelik 1 ve yüzde 0,5 oranında büyüyeceği hesap edilmektedir. Almanya’nın nema tahminleri 2022’birlikte yüzdelik 1,5, 2023 yılında yüzdelik -0,3’tür. Kezalik; İtalya’nın 2022 yılı büyüme tahmini yüzdelik 3,2, 2023 yılı nema tahmini ise -0,2’dir. İngiltere’nin ekonomik büyümesi 2022 yılında yüzdelik 3,6 ve 2023 yılında yüzdelik 0,3 adına tahmin edilmektedir” şeklinde konuştu.

Türkiye ekonomisi

Oktay, Türkiye ekonomisinin 2022 yılının ilk yarısı itibarıyla akva dış tilmiz tutkun kendisine küsurat ihracatın ve deli dolu sıkıntılı içi talep sebebiyle, uran sektörü öncülüğünde nema sürecinin bitmeme ettiğini kaydederek, “Araba ve teçhizat yatırım harcamaları öncülüğünde bütün sabit anamal yatırımları bire bir dönemde yüzdelik 4,4 oranında artarken, kesin para ve bakım ihracatının büyümeye katkısı 2,9 benek olmuştur. Global ekonomilerde duraklık endişelerinin ser gösterdiği 2022 yılının ikinci çeyreğinde ülkemiz benzer gelişmekte olan ülkelerden müspet yönde ayrışarak yüzde 7,6 tahaccüm oranı ile OECD ülkeleri içerisinde en efdal oranda büyüyen ikinci devlet olmuştur” dedi.

İhracat

Oktay şunları kaydetti:

“Yılın ikinci yarısında turizm ve ihracattaki zinde seyrin konuşu faaliyetlerdeki müspet görünümü koruyarak büyümeyi desteklemesi beklenmektedir. Global düzeyde konuşu sükûnet belirtilerine rağmen 2022 yılı genelinde Türkiye ekonomisinin yüzdelik 5 büyümesi öngörülmektedir. Bu öngörü; kısaca yarısı dış talepten kaynaklanan istikrarlı bire bir büyümeye belen etmektedir. Kaydedilen zihayat nema performansıyla 2018 yılında 28 bin 281 dolar olan mübayaa gücü paritesi cinsinden adam başına gelirin 2022 yılında artışını sürdürerek 34 bin 768 dolar seviyesine kadar yükselmesi öngörülmektedir. 2023 yılında ise ekonominin üretim ve talep yönüyle kararlı bir vizyon sergileyerek yüzde 5 tahaccüm oranının korunması hedeflenmektedir. Sonunda Türkiye mevcut dönemdeki güçlü sınamalara rağmen hedeflerine algı kararlılığını sürdürecektir. Zinde kazançlı aktivitenin ve dış talebin ekonominin istihdam tevlit kapasitesi üzerindeki müspet etkileriyle istihdamımız 2021 yılının ikinci çeyreği itibarıyla müstevli öncesi seviyelerin konusunda çıkmıştır. Bitmeme fail toparlanma süreciyle alay malay 2022 yılının ikinci çeyreği itibarıyla Türkiye, müstevli öncesi döneme bakarak 2,6 milyona andıran arttırma istihdam artışıyla OECD ülkeleri beyninde yıldızlı mesafe geçmiş sırada düz almayı başarmıştır. 2022 yılında istihdamdaki almanak artışın 1,9 milyona yaklaşması ve aylakçılık oranının yılsonu itibarıyla yüzde 10,8 kendisine gerçekleşmesi öngörülmektedir. 2023 yılında ise işsizlik oranının yüzdelik 10,4’e gerilemesi beklenmektedir” şeklinde konuştu.

Share: