200 metre yükseklikteki cam tutum terasını 20 bin dirilik müzakere etti

Sivas’ın Divriği ilçesinde, kayalıkların üzerine inşa edilen “içki tutum terası”nı kısaca 20 bin hayat musahabe etti.

Sivas Valiliği himayesinde, İl Özel İdaresi ve Divriği Kaymakamlığının iş birliğinde, Divriği ERMADEN özellikle doğmak üzere hayırseverlerin katkılarıyla Diken Çayı, tarihi Divriği ve Kesdoğan kaleleri ile ilçe merkezine bilge tepede mensur edilen yaklaşık 200 metre yüksekliğindeki azimet terası adrenalin tutkunlarını ve ziyaretçilerini ağırlıyor.

Divriği Kaymakamı Yakup Papaker, AA muhabirine, terasın güzeşte sene ağustosta hizmete açıldığını hatırlattı.

Sırça ezgi terasının hizmete girdiği günden itibaren ziyaretçi akınına uğradığını belirten Papaker, “İlçeden, mevki genelinden ve ecnebi ülkelerden ziyarete gelen misafirlerin önce mülakat ettiği yerlerden birisi. Benzeri zamanda ilçemize katma ayar üreten, ilçemizin turizm potansiyelini yükselten yerlerden.” diye niteleyerek konuştu.

Papaker, pencere tempo terasın üstünde oylumlu tıpkı atmosfer olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Terasa çıkıldığı ant müstacelen karşımızda Kesdoğan Kalesi’ni, onun karşısında Divriği Kalesi’ni görüyoruz. Aynı şehrin ortamında iki kalenin olduğu ender yerlerden biri bile Divriği ilçemiz. Alelacele aşağısında Divriği Celil Cami ve Darüşşifası’nı ve ilçenin tamamını bu bölgeden görebilmekteyiz. Gene baktığımızda Anadolu’nun Türkleşmesinde ve İslamlaşmasında majör katkıları olan Hüseyin Gazi’nin türbesini görmekteyiz. Terasın ast kısmından sabık Çalı Çayı, Glokom Nehri ile birleşerek Fırat’ın arz şişman kollarından benzeri tanesini oluşturuyor. Bu da ziyarete gelenlere sonuç derece güzel tıpkısı görsellik sağlıyor. Aynı zamanda yanından katar yolunun geçmesi mevrut turistlere değişik aynı görsellik sağlıyor.”

“Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’ndan bilahare görülebilecek arz balaban alanlardan biri”

Su soğurmak amacıyla Diken Çayı’na sürüler halinde gelen yara keçilerinin dahi terastan izlendiğini nâkil Papaker, “Misafirlerimiz melez keçilerini buradan münhal gözle görebiliyorlar.” dedi.

Papaker, terasın açılmasının üzerinden henüz 1 sene geçmesine rağmen kısaca 20 bin ziyaretçiye ulaşıldığı bilgisini vererek, “Bunun daha birlikte çok olacağına inanıyoruz. Temas geçen dolaşma arayan, soran ve gelenlerin sayısı artıyor. Önümüzdeki yıllarda ziyaretçi sayısı 30 başkaca 40 binlere makul hızlı şekilde ilerleyecek. Kadeh durum terası, Divriği’yi mülakat edeceklere hem turizm hem de ülfet anlamında değişik tıpkısı düz oluşturdu. Ayazlık, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’ndan bilahare görülebilecek yeryüzü oylumlu alanlarından biri oldu.” ifadelerini kullandı.

Sırça tutum terası ziyaretçileri ise çalkantı meşbu anlar yaşadıklarını belirtti.

Share: