2 bin 500 nüfuslu köyün yüzde 90’ı tarımla uğraşıyor

2 bin 500 nüfuslu köyün yüzde 90’ı tarımla uğraşıyor

2 bin dönüm arazide mecbur acayip altı karanfil 700 dönüm arazide domates üretimi yapılıyor

Nüfusu kadar istihdam sağlanan köy, hasat eskiden çevre köylerden aldığı işçilerle istihdamı 10 bina çıkartıyor

ISPARTA – Isparta’nın merkeze Deregümü Köyünde bu yıl gerçekleştirilen domates ve karanfil hasatının yüzde otuzluk kısmıyla ülke ekonomisine balaban katkı sağlandı. Nüfusunun yüzdelik 90’ının tarımla uğraştığı köyde hasat zamanı belde illerden gelen işçilerle birlikte nicelik 10 bini buluyor.

Gül, kiraz, lavanta, sarıerik ve elma üretimiyle makro aynı tarım altyapısına eş Isparta’birlikte merkeze mecbur 2 bin 500 nüfuslu Deregümü köyündeki seralarda yayla şartlarında acayip altı üretilen domates ve karanfille bu sene devlet ekonomisine balaban ulama sağlandı. Karye halkının geçimini yüzde 90 oranında karanfil ve domatesle sağladığını dile getiren muhtar Ulvi Toprakçı ” 2 bin dönüm arazide vabeste acayip altı karanfil üretimi yapmaktayız. Mevsim başında 250 milyon peş karanfil hasatı hedeflemiştik bu hedefimize ulaştık. Elde ettiğimiz karanfilleri Avrupa ülkelerine ihraç ettik. Bu ihracatla köyümüze ve mevki ekonomisine haddinden fazla sunturlu tıpkı döviz ve milli dirimlik elde ettik bu yüzden haddinden fazla bahtiyar ve gururluyuz” dedi. Karanfilin birlikte domatesle birlikte ekonomiye büyük yardım sağladığını tamlayan Toprakçı ” 700 dönüm arazide bu yıl 10 bin titrem domates üretimi sağladık. Ürettiğimiz domatesleri Ankara, İstanbul, Konya ve İzmir gibi çöz çevre hallerine gönderirken yüzdelik 30’luk kısmını bile Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine gene dış satım yaptık. Karanfil üzere devlet ekonomisine domatesin yüzdelik otuzluk kısmıyla girdi sağladık. Bu da geçmek oluyor ki Deregümü çiftçisi bu yıl domates ve karanfilden domuzuna ayrımsız dirimsel elde etti” şeklinde konuştu.

“nüfusumuz büyüklüğünde kişiye istihdam sağlıyoruz”

2 bin 500 nüfuslu olan köyde nüfusu kadar kişiye istihdam sağladığını tamlayan Ulu Toprakçı ” Karanfil ve domates seralarında istihdam sağladığımız dirilik sayısı 2 bin 500’le kalmıyor. Ayrımsız aileyi dört yaşama namına düşünürsek tahminî 10 bin kişiye istihdam sağlıyoruz” dedi. Hasat dönemlerinde avrat çiftçilerin şişman kurum oynadığını belirten Toprakçı ” Bu işin yüzde 80’lik kısmını annelerimiz, kardeşlerimiz yani avrat çiftçilerimiz götürüyor yani serada domatesin dolamasını filizini almasını, karanfilde de bilcümle seçme şeyini kadın çiftçilerimiz üstleniyor. Erkekler pazarlamasıyla sandık taşıma işiyle ilgileniyor ama üretimin şişman kısmını karı çitçilerimiz yapıyor. Bu istihdamın ve üretimin oluşmasında kadınlarımızın önemi haddinden fazla şişman” diyerek belirtti.

Share: