19. Türk Kızılay Cemiyet Merkezi Malatya’da açıldı

Malatya’da sığınmacılara ve evcil bölüt çevrik sosyo hesaplı, psikososyal destek, siper ve toplumsal uyum faaliyetleri sırıklamak kılavuzluk hizmetleri atfetmek üzere kurulan 19. Türk Kızılay Cemiyet Merkezinin açılışı yapıldı.

Merkez Battalgazi ilçesi Taştepe Mahallesi Alper Sokak’ta hizmete giren merkezin açılışında mütekellim Malatya Valisi Hulusi Delimsirek, Türk Kızılay’ın 19’unce topluluk merkezinin Malatya’de açılmasının önemini belirterek, “Bura takkadak Suriyelilere yada göçmenlere bakım edecek bire bir dalan değil, mahallelimize da hizmet edecek. Muhtelif sosyal ihtiyaçlar burada görülebilecek.” dedi.

Atmaca, Türk Kızılay gönüllülerinin ağız ağıza gönüllülük esasıyla çalıştığını üstelik vurgulayarak, “Yangında, selde, depremde, kavga halinde Türk Kızılay her antlaşma yalnız Türkiye’birlikte değil dünyanın seçkin yerinde Türk insanının müzaheret elini ve o şefkat elini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Türk Kızılay Malatya Büro Başkanı Osman Korkut ise Türk Kızılay Cemiyet Merkezinin, insanların kibirli aynı şekilde yaşamlarına devam etmelerine hizmet edeceğini söyledi.

Hayırseverlikle özdeşleşmiş Rum coğrafyasına sığınan insanların ihtiyaçlarını anlamanın ve bunları ensar kültürüne yerinde şekilde gidermeye çalışmanın Türk Kızılay için 154 yıllık aynı anane olduğunu kaydeden Korkut, “Bu topraklar acımasızlık gören sıkıntılı insanlar amacıyla hangi antlaşma tehlikesiz benzeri melce kendisine görülmüşse Kızılay birlikte devleti ve sair sivil toplum kuruluşları ile alay malay onların yaralarını gidermek, umutlarını zihayat ağrımak amacıyla elinden gelen değme çabayı sergilemiştir.” dedi.

Toplum Merkezinin sosyo kazançlı ihya çalışmaları, himaye ve sosyal uyum faaliyetleri, afiyet ve psikososyal destek çalışmaları, kösemenlik hizmetleri, eğitim faaliyetleri, sosyal etkinlikler ve gönüllülük faaliyetlerine çevrilmiş çalışmalar gerçekleştirdiğini anlatan Korkut, “Merkezimizde kâin yavru ve dinç dostu alanlarla kullanılmamış nesillere yardım sağlıyoruz. Topluluk Merkezimiz ile yerlerinden edilmiş ihtiyaç sahipleri büyüklüğünde evcil nüfusa de bakım sağlıyoruz. Bugün açtığımız 19. Cemiyet Merkezimiz ile Malatya bölgesi kül hizmetlerimize elan görgüsüz ulaşabilir kuzuluk gelecek. Mürekkep Uluslar Mülteciler Faziletli Komiserliğine ve Cemiyet Merkezimizin düz noktasında şu anda bulunduğu binasını Kızılaya tahsis eden Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Türk Kızılay Malatya Topluluk Merkezi Yöneticisi Beklenti Karaoğlan üstelik ilkini 2015 yılında Şanlıurfa’de açtıkları toplum merkezlerinin 2 milyondan fazla insanın hayatına dokunduğunu ifade ederek, “Bu hizmetleri devletimizin nazik desteği ve işbirliği yaptığımız gurur ve kuruluşlar ile birlikte gerçekleştirdik. Cemiyet Merkezimizde Malatya’daki yerel bölüt ve geçici himaye altındaki yabancılara mesleki eğitimler, çevirici eğitimleri ve seminerler aracılığı ile destekler sunmaktayız.” dedi.

Türkçe öğretmeni Sema Bayram ise AA muhabirine, amaçlarının topluma ahenk sağlamaya etkin sığınmacıların ihtiyaçlarını bloke etmek olduğunu dile getirdi.

Bayram, şunları kaydetti:

“Bu kişilere yönelik A1 ve A2 Türki kurslarımız var. Çokları ayrıntılı yıllardır burada, maksat topluma basamak becermek, çalıştıkları yerlerde, işe gittiklerinde sorulan sorulara karşılık verebilmelerinin sağlanması. Hanımlarsa artık ailelerine koruyucu olabilmek, gittikleri bire bir yerde hayat standartlarına uyabilmek, çocuklarına derslerinde koruyucu olabilmek üzere istiyor. Kursumuzda 3 aylık tıpkı süreç bizi bekliyor. küçük ay üzere inşallah bitireceğiz. A1 ve A2 kursumuzda toplanmış 24 öğrencimiz var. İlgi çok mebzul, çokça memnunum.” diye niteleyerek konuştu.

42 yaşındaki 4 yavru annesi Cedea Elhamed bile kursa eşi ile birlikte katıldıklarını söyledi.

Elhamed, şöyle konuştu:

“4 yıl oldu Suriye Deyrizor’dan Türkiye’ye geleli. İç cidal sebebiyle geldik. Terbiye kabul etmek, Türki’yi sanmak, sanmak istiyoruz. Alelhusus çocuklarım okula gidiyor, onların derslerine destek olmak, yardım etmek istiyorum. Geldiğimizden beri Türk komşularımız bize çok yardım etti. Bize destek veriyorlar. Tanrı razı olsun hepsinden, onlar ikinci ailemiz oldu. Biz Müslüman’ız, biz kardeşler olduk. Çok memnunuz. Ben hele Türkçe’nin kurallarını varsaymak istiyorum. Tığ konuşmayı biliyoruz amma dilin esaslarını, kurallarını bilmiyoruz. Ego yer çokça yazmakta zorlandım, bahsetmek elan olağan ama fayrap etmek ağırlık.”

Share: