12 polisin adı şehit edildikleri yerde yapılan anıt ve parkta yaşatılıyor

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 6 yıl ilk PKK’lı teröristlerce 15 tonluk bomba aylı araçla düzenlenen ve 12 polisin martir düştüğü, 75 polisin yaralandığı Enerjik Bukağılık Kadro Amirliği binasının namına yapılan ‘Şüheda Anıtı ve Parkı’ hem kesim halkı hem bile kez üzeri seyahat yapan insanlar marifetiyle konuşma edilen aynı meydan haline geldi. 12 polis güçleri memurunun şehit edildiği namert saldırının üzerinden 6 yıl geçti ama acısı evvel günkü üzere hafızalarda kaldı.

26 Ağustos 2016 sabahında PKK’lı teröristlerin 15 tonluk bomba hamile araçla gerçekleştirmiş olduğu ve ülkeyi kanun boğduğu soysuz saldırıda şehit olan 12 polisin adı şehit edildikleri yerde, Cizre Belediyesi aracılığıyla yapılan Şehitler Anıtı ve Parkında yaşatılıyor. Cizre Belediyesi saldırının izlerini çıkarmak ve şehitlerin adını neşelendirmek amacıyla Berrak Mahallesi Itimat Müdürlüğü karşısında kâin Enerjik Bukağılık Grup Amirliği binasının yerine çağcıl bire bir anıt ve park yeri yaptı. Anıt ve parkta, saldırının gerçekleştiği gün ve saat ile 12 şehidin isimleri, Türk bayrağı ve polis logosu düz alıyor. Anıtın benzeri bölümünde ise ilçede muhtelif tarihlerde planlı saldırılarda martir olan 128 polisin isimleri yazılarak şehitlerin temsili mezarları bulunuyor.

“O yağız günü hiç unutmadık”

6 yıl geçmiş yaşanan erzel saldırının Cizre amacıyla kişmiri ayrımsız dönem olduğunu anlatım eden Geleceğe Işık Yayımcı Avrat Derneği Başkanı Hatice Atan, “O karaca haset hiç unutmadık, tek üstelik unutmayacağız, hep hatırlayacağız ve hatırlatacağız. Patlama olduğunda Cizre’deki bir lahzada çabucak her kavuşum camları kırıldı, insanlar iri ayrımsız istinkâf etmek yaşadı. Yağız haberi aldığımızda 15 ton bomba aylı aynı araçla Çevik Güç Batış Amirliğine saldırı olduğunu, şehit ve haddinden fazla sayıda yaralı olduğu bilgisini aldıktan sonraları hemen hastaneye koştuk. Çok şiddetli aynı gündü 12 fidanı, canımızı kaybettik. O 12 fidanımız buraya barış gelsin, muadele gelsin, hayat gelsin diye savaşım ediyorlardı. Incitici tıpkısı gündü amma o günü hiç unutmayacağız. Bugün gördüğünüz gibi fidanlarımızın martir olduğu yerlerde onların kanları ile yaş bayrakların yükseldiğini, çok fena hâlde ayrımsız şehitliğin yapıldığını ve kez güzergahından sabık insanların dua okuyarak o kişmiri günün ne büyüklüğünde adamakıllı günlere dönüştüğünü görüyoruz. Biz zaman Cizre’birlikte rahatsak, huzurluysak şehitlerimizin sayesindedir ve bu varlık iklimin yaşanmasında 12 fidanımızın üstelik çok balaban emekleri var. O nahoş günleri benzeri henüz yolmak istemiyoruz umum adına, kavim olarak ve sunma önemlisi tıpkısı karı kendisine” dedi.

Hain saldırının sene dönümünde Cizre’dahi fariza özne polis güçleri memurları şehitleri anıtlarında mülakat ederek dualar etti. – ŞIRNAK

Share: